Antifiriz Değişiminin Faydaları Nelerdir?
Antifiriz Değişiminin Faydaları Nelerdir?
  • 24.08.2021

Antifriz: Otomobilinizin antifrize gerçekten ihtiyacı var mı?

Otomobilinizin motoru, kontrol edilmezse ciddi hasara neden olabilecek kadar çok ısı üretir. Bu nedenle antifriz otomobilinizin bakımında hayati önem taşımaktadır. Antifriz, su ile karıştırıldığında ve radyatörünüze eklendiğinde, motorunuzun soğutma sistemindeki çeşitli metal parçaları korur ve yağlarken motor hararetinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Antifriz nedir ve bir otomobil için neden bu kadar önemlidir?

Antifriz, motor sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak üzere radyatörünüze (su ile birlikte) koyduğunuz renkli bir sıvıdır. Temel bileşeni suyun donma noktasını düşüren ve kaynama noktasını yükselten etilen glikoldur. Bu da, radyatörünüzdeki suyun donmasını, kaynamasını veya buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Yakıt ve yağ ile birlikte, düzgün çalışan bir motor için antifriz kullanımı temel gerekliliktir. Antrifiz kullanılmazsa, yanmadan kaynaklanan ısı motorun hızla aşırı ısınmasına ve hatta tamamen bozulmasına neden olur. Antifriz ayrıca suyla temas eden soğutma sistemi bileşenlerini de yağlayarak metal bileşenlerin paslanmasını önler

 

Antifriz ve soğutma sıvısı aynı şey midir?

"Antifriz" ve "soğutma sıvısı" terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak bu doğru değildir. Antifriz, motor soğutma sıvısının bir bileşenidir. Soğutma sıvısının antifriz ve su karışımı olduğunu söylemek daha doğrudur.

Bir motoru serin halde tutmak için tek başına su yeterli değildir. Yanmadan açığa çıkan ısı sonunda kaynamaya neden olur. Yaz aylarında, su tek başına buharlaşabilir ve kışın ise donarak işe yaramaz hale gelebilir. Çoğu otomobil üreticisi, radyatörünüzde bir 50/50 oranında su ve antifriz karışımı kullanılmasını önermektedir.

 

Antifriz neden değiştirilmelidir?

Aracınızdaki tüm sıvılar gibi, antifriz de zamanla işlevini yitirir ve sonunda daha asidik hale gelir. Bu, radyatöre ve su pompası, hortumlar, termostat ve radyatör kapağı gibi diğer önemli soğutma sistemi bileşenlerine zarar verebilecek şekilde korozyona neden olur.

Radyatörünüzde pas, kir ve diğer zararlı partiküller de birikebilir. Bu gibi kirleticiler antifrizlerin motor sıcaklığını düzenleme kapasitesini tehlikeye atacaktır. Bu, motorun aşırı ısınmasına, bir motor bloğunun ve hatta silindirine giden bir piston kaynağının çatlamasına yol açabilir.

Antifiriz Değişiminin Faydaları Nelerdir? | Göker Oto